В света на модата, винаги сме изправени пред избора: дрехи, които отразяват сегашните тенденции и стилизиране на образа, или тези, които изглеждат демоде, смешни, дори абсурдни. Но защо точно трябва да се въздържате от носенето на такива дрехи, които вече не са за вас и какви са потенциалните рискове?
В тази статия ви давам синтезирани, но и максимално изчерпателни причини да избягвате нелепите визии и да се радвате на добър тонус и отношения. Първо, правя уточнение, че целта е да видите ситуацията отстрани и да избегнете потенциални вреди, спрямо Вашия имидж, професионално и личностно и развитие. Като експерт по отношение психология на облеклото, личен и корпоративен стил, а и в ролята на потребител като вас, Призовавам ви към мъдро и адекватно придържане към тенденциите и новостите и адаптирането им към личния ви стил. Ако все още не сте изградили убедителен такъв, винаги има професионално решение.
Няма елегантност и класа, без хармония и баланс. Въпреки силата на рекламата и добрия маркетинг, се въздържайте от това да се затрупвате произволно с модни вещи. Бързо ще бъдете въвлечени в игрите на егото и индустрията.
И така, запознайте се с най-важните акценти веднага:
ДЕМОДЕ ВИЗИЯТА Е НЕУВАЖЕНИЕ
1.Липса на сигурност
В начина, по който избираме да изглеждате, са скрити всичките ви устойчиви съзнателни и неосъзнати програми, травми, убеждения. Те изразяват същността ви и формират, както личността ви, така и тялото. Когато изпитвате дискомфорт на някакво ниво, чрез неудачната визия, само го засилвате още повече и това си личи. Това може да подсили личната неувереност, неразположение. Да се проявите като несигурен и объркан човек.
2.Лабилност в самочувствието
Чрез правилни нагласи, аксесоари и комбинации, можете значително да съдадете оправдано добро самочувствие. В обратния случай, сами си създавате състояние на съмнение, изразявате ниска себеоценка, липса на устойчивост и трудно може да изградите доверие към своите способности. Изразът “fake it till you make it” е много удачен в случая. Ако искате да бъдете успешни и респектиращи, изглеждайте и имайте поведение на такива. Дори да имате идеално подбрани дрехи, грим, прическа и т.н., без подобаващи маниери и изказ, ще изглеждате нелепо, отблъскващо, глупаво, жалко.
3.Понижено удоволствие
Животът е устроен така, че се налага да носите и сменяте дрехите си (почти) всеки ден. Най-малко, в подкрепа на личната хигиена. Липсата на знания и умения какво и как да изберете, прави този процес мъчителен. Особено, когато поддържате нефункционален гардероб – обезформени, неугледни дрехи, с архаични кройки, неудобни, от неприятни материи. Това драстично увеличава времето за избор и намалява удоволствието от ритуала да облечем прекрасната си душа и тяло в подобаваща одежда.
4.Загуба на интерес и внимание
Обличането с дрехи, които имат твърде неприветлив вид – избелели, разтеглени, странни и несъразмерни, например, винаги крие рискове. Подобен навик може да предизвика негативно външно възприятие и да доведе до загуба на внимание от страна на другите хора. Така се лишавате от стойностни запознанства и популяризиране на това, с което се занимавате или искате да правите.
5.Лишаване от себеизразяване
Изборът на визии, с определени аксесоари, цветове, линии и модели, е начин за изразяване на вашата индивидуалност и неподражаем стил. Носенето на дрехи, които са извън сезона и тенденциите, или в неподходящо съчетание, може да ви лиши от този аспект на себеизразяването. Един акцент – умело подбран шал, колан, часовник, дори чорапогащник, може да подсили привлекателността ви и придаде изискан вид. Дори най-строгото облекло, с подходящи интересни елементи, може да подскаже или заяви водещите ви архетипи. Когато сте притиснати от наложения фирмен стил и го спазвате без приспособяване към вашия, нямате нужния комфорт и проява на характер.
6.Неефективна комуникация
Чрез всеки елемент от своята визия, чрез стила по който се представяте, чрез езика на тялото, влизате в процес на общуване. Има значение начина, по който одухотворявате дрехата и акцентирате върху детайлите и нейното качество и удобство. Как чрез подходящата кройка, модел и принт, представяте красотата на вашето тяло. С неудачните тоалети и поведение, не може да загатнете или заявите своите предпочитания, идеи и ценности. Пропускате възможността от ценни дискусии, партньорства и съвместни проекти.
7.Нежелано първо впечатление
Поддържането на актуална визия е начин да покажете уважение към себе си и към околните. Когато проявявате грижа за вашия външен вид и представяне, създавате предпоставки за това да ви възприемат с респект и симпатия. Сигурно сте чували израза “поддържана жена”, който не е свързан с красотата само на физическо ниво, а предимно с проявата на себеценност и грижа. При запознанство, усещането, което създадете, е най-решаващо. Каква е вашата походка, стойка, усмивка? Какви са маниерите, думите, погледите, които отправяте? В поведението също има тенденции и някои форми на представяне, може да изгледжат архаични и неуместни, както и дрехите. Когато имате делови отношения с група хора, а изглеждате неестетично, те създателно или не, се фокусират върху елементите, които не са наред. Това пречи да се фокусират върху съществото на работата, за която сте се събрали.
8.Срив в репутация и доверие
В света на бизнеса външният вид може да бъде наистина решаващ фактор. В приятелските среди – в по-малка степен. Съвременният и подходящ за ситуацията стил дава послания за професионализъм и готовност за успех. Показва, че сте готови да създададете един завършен и логически изграден проект – в случая – вашата цялостна визия. Да се обличате по остарял начин не е само стилов пропуск, на който да се гледа със снизхождение. Този навик да неглижирате как изглеждате, показва, че бих те пренебрегнали и други задачи, които за вас изгреждат по-маловажни, но не и за ръковоството или екипа. Облеклото може да предаде грешни послания, които сериозно влияят на доверието и репутацията ви.
9.Демонстрация на апатия
Безразличието към съвременните стандарти, това често кара хората да се чувстват „извън времето“ и социалните групи. Демоде облеклото може да бъде отражение на усещане за изключване или недостатъчно приемане от околните. “Разчупената”, смела, но и адекватна за ситуацията и дейността ви визия, привлича вниманието и ви поставя в центъра на събитията.
10.Сигнал за фрустрация
Демоде визията може да е знак, че човекът няма енергия или мотивация да се грижи за себе си, което издава емоционално напрежение и дистанцираност. Фрустрацията често се корени в страха от новото или в неудовлетвореност от текущото. Давате усещане за застоялост, незрялост и страх от промяна. Хората, които изпитват фрустрация, Този тип хора често не могат да изразят своята автентичност. Понякога застиналият във времето образ, може да е сигнал за криза на идентичността – когато човек не знае как да се позиционира във външния свят.
Изборът на неугледни, сякаш интертно избрани дрехи, е резултат от несъзнателно желание човек да остане „невидим“. Тя може да бъде сигнал за опит за избягване на критика или за предпазване от разочарование. Но ще имате именно тях като резултат. Вътрешният дискомфорт често е последица от усещането, че липсват ресурси – време, среда, знания, пари или енергия. Демоде визията може да е отражение на този недостиг и на вътрешното усещане за безсилие да се справите с предизвикателствата на ежедневието. Вместо в ресурс, стилът се превръща в последен приоритет сред всички други грижи и задачи.
11.Застаряло излъчване
Носенето на актуални и интересни дрехи ви помага да бъдете в крак с времето и да подчертаете своя интерес към модата и стила. От една страна, това е коз, от друга – риск. Утра модерната визия е сигнал за липса на увереност в личните достойнства. Ретро излъчването, когато не е целенасочено в стил винтидж, арт деко и т.н., например, може да ви добави излишни години и да ви състари неприятно. Актуалният вид предава послание за енергия, свежест и желание за промяна. Той отразява вътрешното ви състояние и създава усещане за динамика, в съответствие с тази в света около вас.
12.Неприспособимост
Външният вид често е първият индикатор за това колко добре се адаптирате към промените. Демоде визията може да създаде впечатление, че не сте в крак с времето, а това лесно се пренася върху преценката за вашите умения, компетенции и отношение към работата. Скучната, неактуална визия ще отправи сигнали, че сте човек със закостенели разбирания, отнесен в някакъв въображем свят. Ще създаде усещане в околните, че не не живеете тук и сега. Често демоде стилът е характерен за човек, който живее в миналото или не е успял да постигне мечтите си. Това е особено видимо, когато облеклото отразява мода от период, който е имал естетическо значение за вас, но вече е отминал.
13.Нелепи и комични ситуации
Изборът на дрехи, които изглеждат смешно или несъответни за даден момент, може да ви направи обект за присмех или доведе до други неловки ситуации. Околните не се въздържат да задават саркастични въпроси и често този оттенък в тяхното послание остава незабелязан или неприет. Има разлика между това да сте почитател на определен исторически период, идеология, филмова естетика и индентифицирането с тях на ниво визия и поведение.
Комични ситуации могат да възникнат, когато мъж с бляскава диско риза, или девойка с костюм с животински принт отива на обикновено място като квартален магазин или детска площадка. Реакциите на околните – от любопитни погледи до опити да прикрият усмивките си – са неизбежни. Често има контрастни визии между семпо спортно облекло и абсурден тежък бляскав вечерен грим през деня.
Личният ми стил също е доста специфичен и особен за близкото ми обкръжение. Какво съм си позволявала с мярка? Избирала съм висок ток по време на разходка сред природата, или силно женствени, екстравагантно-романтични визии за някои културни събития. Чела книга по бански на Царевец. Носила съм копринена покривка и антикварни чашки, за да пия “по моя начин” кафе от върха на някой водопад. Имам немалко ретро дрехи, но ги адаптирам с аксесоари или стилизация в начина на носене, така че да изглеждат адекватно.
Приемам умерената ексцентричност във визия и поведение. Радват ме личности като Гаро Кешишян, които избират да бъдат разпознаваеми чрез своята незименна брада, шапка, цветова гама и т.н. Това е отражение на вътрешния свят и себевъзприятието им. Но винаги прихвам, когато видя мъже с рибарско елече на голо и шушлякови бермуди из пазарите, или дами с фолк/даскалска визия на бизнес събитие. Удивлявала съм се на напълно неуместното обекло по време на сватба, кръщене, абитуриентска. Еклектика от несъвместими елементи и стилове.
Одобрение или подигравка като резултат?
Демоде визията е повече от просто остарял стил. Чрез нея се разкрива много за нашето общество, културни предпочитания и начина, по който възприемаме себе си и другите. Понякога може да бъде повод за забавление и невинни комични ситуации. В други случаи е отражение на по-дълбоки емоционални състояния и ниво на социална адаптация. Всеки демоде детайл е възможност да видим човешката страна на модата – нейната променливост, цикличност и наистина забавната ѝ природа.
Но отвъд смеха и лекомислието, демоде визията е сигнал за лични вътрешни борби, усещане за застой или дори протест срещу съвременните норми. За повечето хора стилът е комфортна зона, която ги свързва с миналото и с време, в което са се чувствали сигурни. За други той е резултат от липса на ресурси и нежелание да бъдат „в крак“ с времето. Има разлика между вдъхновение от миналото и застиване в него. Нека правим разлика между класика и “и аз имам същото от едно време”. между личен стил и “аз така си ходя”. Темата за любота също е “evergreen”, но ако кажете на партньорката си “любя те, красива като майска роза, мила моя, би ли ми пристанала?”, познайте как ще реагрира!
Демоде визията може да е забавна и нелепа, но също така тя е важна тема, която ни кара да се замислим за културния и личния смисъл на стила. Лесно се самозаблуждаваме, че не сме от тези “странни птици” и подценяваме много фактори. Добре е да разглеждаме като устойчива тенденция и като ценен източник на уроци. Да се замислим за това как виждаме и усещаме себе си, как искаме да бъдем възприемани? И да помним, че модата е пространство за изразяване и диалог, в което всеки може да намери своето място.
Милена Белчева, Феята на цветовете Ⓒ
Стилист и консултант в Имидж Стил Просперитет imagemaker.bg
колажи, снимки и текст Ⓒ – Милена Белчева, колажирано изображение – ai, без търговска цел и авт.право